یادگیری زبان نیاز به کار مداوم و صبر و پشتکار دارد. در اینجا 10 نکته کلیدی در یادگیری زبان را برایتان بیان میکنم:

1. تمرین مداوم
همانطور که خوب می‌دانیم، هیچ راه میانبری برای یادگیری سریع انگلیسی وجود ندارد. باید برای یادگیری آن سخت کار کنید.

اگر زبان را در موسسات زبان می‌خوانید بهتر است کلاسها را سر وقت بروید و تمارین خود را انجام دهید و به اندازه کافی مطالعه داشته باشید. دنبال کردن این دروس خالی از لطف نیستند زیرا مسئولیت‌هایی روی دوش شما می‌گذارند و شما را به جلو سوق می‌دهند. اما با وجود اینکه در این کلاسها شرکت می‌کنید، باز هم می‌توانید در زمان آزاد خود تمرین‌هایی را انجام دهید.

خوشبختانه، با موهبت اینترنت، تمرین زبان راحت‌تر از همیشه است.

2.تمرین بیشتر،افزایش سرعت یادگیری
مالکوم گلادویل، نویسنده و محقق، پیشنهاد می‌کند که برای تبدیل شدن به یک متخصص در هر چیزی، باید آن را به مدت 10 هزار ساعت تمرین کنید. اگر به نظر شما 10 هزار ساعت زمان زیادی است، چون متخصص شدن این زمان را می‌طلبد! پس سعی کنید هرچه زودتر شروع به خواندن کنید.

اگر می‌خواهید روی گرامر کار کنید، سعی کنید در اینترنت به دنبال نکات جامع گرامری بگردید و اشتباهات متداول خود را تصحیح کنید. اگر با مهارت شنیداری مشکل دارید، شما می‌توانید به دنبال منابع آنلاین صوتی بگردید و پادکست و کتاب صوتی دانلود کنید و گوش دهید. تمرین خواندن نیز کار ساده‌ای است، اینترنت پر از کتابها و داستانهایی است که می‌توانید آنها را پیدا کنید و بخوانید.

تمرین تلفظ صحیح و صحبت کردن کمی سخت‌تر از دیگر موارد است اگر با افراد محلی زبان مقصد در ارتباط نباشید، اما بهبود این مهارت‌ها نیز کاری غیر ممکن نیست. به دنبال وب سایت‌هایی بگردید که در آنها می‌توانید فرصت صحبت کردن با افراد محلی را به دست بیاورید. پست‌های مرتبط با صحبت کردن و تلفظ صحیح را مطالعه کنید.

یکی دیگر از موارد، خواندن و مطالعه واژگان و اصطلاحات و تمثیل‌ها است. شاید دوست داشته باشید در صحبت کردن کمی حرفه‌ای تر به نظر برسید و مثل یک فرد محلی حرف بزنید. همچنین سعی کنید دایره واژگان خود را در بعضی از حوزه‌ها کامل‌تر کنید. مواردی چون رنگ‌ها، ورزش‌ها، سلامت و فیتنس، غذا و فرودگاهها.

3.بازیابی انگیزه 
همچون هر نوع هدفی، یادگیری زبان در صورت داشتن بهانه یا دلیلی برای انجام آن، آسان‌تر و دلچسپ‌تر خواهد بود. مطمئن شوید که بر این هدف متمرکز خواهید بود که همین انگیزه شما را در مراحل سخت فرآیند یاری خواهد داد.

برای مثال، می‌خواهید زبان را یاد بگیرید تا شغلی پیدا کنید؟ برای مسافرت؟ برای تحت تاثیر قرار دادن یک دختر یا پسر در کلاس درس؟ یا صرفا می‌خواهید زبان را یاد بگیرید تا چالشی را پشت سر بگذارید؟ انگیزه شما هرچه باشد، مطمئن شوید که انگیزه خود را حفظ می‌کنید.

4. تمرین و تلاش خود را زیاد کنید
نکته‌های نوشته شده در بالا این مورد را نیز در بر داشتند، اما یادآوری این نکته مهم است که: یادگیری زبان انگلیسی بسیار بهتر صورت می‌گیرد اگر از آن لذت ببرید. شما باید سعی کنید آن را همچون یک بازی انجام دهید، حال یا بازی با کلمات انگلیسی باشد یا دیگر اشکال آن.

5. برای خروجی بهتر در آینده، ورودی‌های بیشتری داشته باشید
حتما با این مورد روبرو شده‌اید که در کلاس زبان، زمانی وجود دارد که در آن به شدت مشغول خواندن و گوش دادن هستید. این بازه‌ی زمانی درست قبل از وقتی می‌آید که شروع به صحبت کردن و نوشتن می‌کنید. این کار شیوه‌ای طبیعی برای یادگیری یک زبان جدید است. قبل از اینکه خودتان شروع به انجام آن کنید، باید ببینید و فهمید که چطور این ساختار شکل می گیرد.

بعضی اوقات باید بعضی کارها به شیوه  و سبک و سیاق درست خود پیش برود. در مورد یادگیری زبان، این کار به معنی آن است که با داشتن ورودی زیاد نگران خروجی آن نباشید، زیرا بهرحال آن دانسته‌ها در جایی خودشان را نشان می‌دهند.

6. تمرکز روی برقراری رابطه 
واژگان زبان انگلیسی بسیار عظیم هستند، تلفظشان سخت است و به زبان آوردنشان دشوار. اگر بخواهیم به این موارد اضافه کنیم، یکی اینکه شما هم بی عیب و نقص نیستید، پس به هنگام یادگیری زبان انگلیسی قطعا اشتباهاتی خواهید داشت. هرچه زودتر اشتباهات خود را بپذیرید بهتر خواهد بود.

پذیرفتید که شما هم اشتباه می‌کنید؟ عالی!

حالا برقراری ارتباط با دیگران و دنبال کردن هدف بسیار راحت تر خواهد بود. شما می‌توانید بعدا در فرآیند یادگیری برای تسلط بیشتر بر این مهارت‌ها بیشتر تلاش کنید.

چگونه می‌توان برای خود آدمهایی را دست و پا کنید که بتوانید با آنها مکالمه داشته باشید؟ اگر کلاس زبان می‌روید، همیشه می‌توانید کسی را برای این کار پیدا کنید. همچنین می‌توانید بر روی فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی به دنبال این افراد بگردید. استفاده‌ از سایت‌هایی چون Couchsurfing.com همیشه یکی از راههای موثر برای برقراری ارتباط با افراد خارجی بوده است.

7. ساختار زبان
جدا از تمامی موارد گفته شده در بند 6، فراموش نکنید که شیوه‌های پذیرفته شده‌ای برای صحبت کردن به زبان انگلیسی وجود دارد. در ابتدای فرآیند یادگیری زبان، معمولا بهترین کار تمرکز بر صحبت کردن است و اینکه بهتر است نگران اشتباهات خود نباشید، اما زمانی که به سطوح پیشرفته تر می‌رسید، مواردی چون گرامر، تلفظ و انتخاب کلمات نیز اهمیت پیدا می‌کنند.

به زبان همچون یک ساختمان فکر کنید و اینکه گرامر را همچون ساختار آن بدانید. اگر ساختار خوبی نداشته باشید، ساختمان شما چندان روی پا نخواهد بود.

8. یادگیری زبان انگلیسی یک خط مستقیم نیست
اگر در کلاس آموزشی حضور دارید، دنبال کردن یک کتاب یا استفاده از یک برنامه آموزشی، بدان معنی است که شما لیستی مرتب از مراحلی که باید انجام بدهید را در اختیار دارید. عموما، این لیست‌ها از چیزهای ساده‌تر شروع می‌شوند و به موارد سخت‌تر ادامه پیدا می‌کنند، اما این بدان معنی نیست که شما باید همیشه مراحل نوشته شده در کتاب را دنبال کنید.

بعضی اوقات شما از دنبال کردن این روند خسته می‌شوید و دوست دارید چیز جدیدی برای خود پیدا کنید، اطلاعات ویژه‌ای که در کتاب وجود ندارد. همچنین زمانهایی وجود دارد که شما باید به همان کتابها رجوع کنید و چیزهایی که قبلا مفهوم چندانی بر شما نداشتند و اکنون دارند را دوباره مرور کنید. این کاری طبیعی و نرمال است.

شما همچنین باید متوجه شوید که روزهایی وجود دارد که شما در آن احساس می‌کنید همچون اوباما انگلیسی را صحبت می‌کنید، و روزهایی نیز وجود دارد که فکر می‌کنید اگر بتوانید یک جمله را تمام کنید همچون یک سوپرمن عمل کرده‌اید. این پستی و بلندی‌ها طبیعی هستند. فقط خسته نشوید و کار را ادامه بدهید و صبور باشید. به مرور بهبود پیدا خواهید کرد.

9. همه چیز را ترجمه نکنید
این یکی از مشکلاتی است که بسیاری از زبان آموزان با آن روبرو هستند. قبلا پیدا کردن معنی لغات سخت بود اما با ظهور اینترنت و Google Translate، پیدا کردن سریع معنی بسیار راحت تر از گذشته شده است.

سعی کنید از این وسوسه دوری کنید.

دلیلشم آن است که اگر بخواهید کلمات داخل یک جمله را به صورت جداگانه معنی کنید، اصلا چیز زیادی از آن متوجه نخواهید شد. این برای هر زبانی صحیح است. ترجمه‌های کلمه به کلمه عموما مواردی چون اصطلاحات، عبارات و تغییرات ضمایر را در خود ندارند و در نتیجه، خروجی خوبی برای شما نخواهند داشت.

از دیگر رو، اگر شما مشغول مطالعه یک متن انگلیسی هستید و سعی دارید آن را به زبان مادری خود ترجمه کنید، کار بدی نکرده‌اید.

10. دفتر ثبت رویدادهای زبانی داشته باشید
یا یک دفترچه خریداری کنید یا روی گوشی همراه خود صفحه‌ای را به نوشتن تجربه انگلیسی خود اختصاص دهید. هر بار که یک کلمه‌ی مهم و جدیدی را یاد می‌گیرید، آن را به دفترچه اضافه کنید و تعریف و مثالی را نیز با آن همراه کنید. شما همچنین می‌توانید تجارب دیگر خود را نیز به آن اضافه کنید.

مزیت نوشتن چنین مواردی این است که شما همزمان تمرین نوشتن را نیز خواهید کرد و واژگان شما بیشتر و بیشتر می‌شوند. برای اینکه واژه‌ای را به درستی یاد بگیرید و آن را فراموش کنید، بهتر است آن را در متن یاد بگیرید و حداقل سه چهار بار آن را در خلال متن ببینید و بخوانید. داشتن دفترچه‌ای برای یادداشت این موارد و مثالها بسیار کاربردی خواهد بود.

و اینکه، اگر به عقب برگردید و موارد اولیه‌ی‌ خود را نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چقدر پیشرفت کرده‌اید. از پیشرفت خود سورپرایز می‌شید و انگیزه‌تان برای جلو رفتن بیشتر می‌شود.

Leave a Comment